пʼятниця, 18 вересня 2020 р.

У 1965 році острів Хортиця у Запоріжжі оголошений державним заповідником.


Цього дня 55 років назад у 1965 році – острів Хортиця у Запоріжжі оголошений державним заповідником.

Першими кроками по визнанню Хортиці важливим об’єктом природної, культурної та історичної спадщини стало оголошення території острову пам’яткою природи місцевого значення у 1958 році та отримання статусу пам’ятки природи республіканського значення у 1963 році.
Роком народження заповідника став 1965 рік, коли в серпні цього року П.Тронько, тоді заступник Голови Уряду України, разом з колишнім секретарем ЦК КП України А.Скабою та заступником голови Запорізького облвиконкому М.Киценком підготували для керівництва і відстояли ідею про необхідність увічнення пам’яті запорозького козацтва.
Доповідь П.Т.Тронька про увічнення пам’ятних місць, пов’язаних з історією козацтва, 31 серпня 1965 року розглянула Президія ЦК КПУ. Її виголошення супроводжувала незвична тиша. Члени і кандидати в члени Президії, крім секретаря ЦК, не поспішали висловити свою власну думку, очікуючи реакції першого секретаря ЦК КПУ Петра Шелеста. Його думка і визначила хід обговорення питання, поставленого на порядок денний. П.Шелест висловив надію, що внаслідок проведення великої й цілеспрямованої роботи буде створений величний меморіал, гідний славного історичного минулого українського народу.
Острів Хортиця в місті Запоріжжі, Постановою Ради Міністрів України № 911 від 18 вересня 1965 року «Про увічнення пам’ятних місць, зв’язаних з історією запорозького козацтва», був оголошений Державним історико-культурним заповідником. З цього часу розпочався процес створення та розбудови заповідника.
Політична відлига другої половини 1950-х – початку 1960-х рр. ХХ ст., породжені нею процеси і прийнята Постанова 1965 року вселяли надії на позитивні зрушення в національно-культурній сфері республіки.
Державний історико-культурний заповідник мав складатись з:
– Музею історії запорозького козацтва з п’ятьма діорамами.
– Етнографічного розділу.
– Тематичного парку.
Зараз до складу Заповідника входять території: Хортиця та прилеглі до нього острови і скелі Байда, Дубовий, Розстьобин, Три Стоги, Середня, Близнюки, урочище Вирва на правому березі Дніпра. Загальна площа заповідника становить 2359, 34 га. Заповідник «Хортиця» має особливу історико-культурну, природну, екологічну, наукову, естетичну цінність і підлягає комплексній охороні, згідно з законодавством України.




Немає коментарів:

Дописати коментар