пʼятницю, 17 квітня 2020 р.

Пам’ятники книгам


18 квітня в багатьох країнах світу відзначають Міжнародний день пам’ятників та історичних місць. Мета цього дня – привернути увагу громадськості до питань захисту і збереження всесвітньої культурної спадщини.
Як же тут не згадати про пам’ятки, меморіальні дошки, присвячені бібліотекам, книгам, літераторам і героям їхніх творів, а також людині, яка читає? Як виявилося, в усьому світі їх не так вже й мало. Пропонуємо лише невелику добірку пам’яток, які увічнили книгу і все, що пов’язане з книгою.

Незвичайний фасад бібліотеки в місті Канзас-Сіті (США). Перед початком будівництва місцевим жителям запропонували назвати книги, які представляють собою Канзас-Сіті, а потім величезні моделі книг, яких називали найчастіше, були використані для зовнішнього оформлення бібліотеки.



Пам’ятник спаленим книгам знаходиться на площі Бебельплатц (Берлін), зведений у пам’ять про подію, що сталася на цьому місці 10 травня 1933 року – публічне спалення фашистами 12400 книг 149 авторів. Пам’ятник являє собою порожні полиці бібліотеки, що йдуть під землю, закриті зверху товстим склом. Пустота підсвічується знизу, підкреслюючи основну ідею композиції – спалення книг не знищило світло знань.

20-метровий пам’ятник «Der moderne Buchdruck» вагою 35 тон, що складається з 17 книг німецьких авторів встановлено в Берліні, навпроти університету братів Гумбольта на честь «батька» сучасного друкарства Йоганна Гутенберга.

Пам’ятник книзі і писемності знаходиться у місті Хайфа (Ізраїль). Скульптура зображує величезний том висотою 2,8 м і шириною 0,5 м, з якого «висипаються» цифри і букви різних алфавітів світу.


Пам’ятник книзі «Рухнама» встановлено в Ашгабаді (Туркменія). Величезний монумент заввишки з двоповерховий будинок являє собою копію книги. Увечері обкладинка книги відкривається, і перша сторінка перетворюється на екран, на якому за допомогою проектора показують документальний фільм про становлення нації.

Пам’ятний знак «Послання крізь віки» знаходиться на Університетській набережній навпроти Санкт-Петербурзького державного університету. Знак, виконаний з граніту, являє собою розкриту книгу, на сторінках якої вибиті рядки О.С.Пушкіна з поеми «Мідний вершник»: «Люблю тебя, Петра творенье».

У Гринсборо (Північна Кароліна, США) розташований бронзовий пам’ятник американському письменнику О’Генрі. Його доповнює розкрита книга, де ліворуч на сторінці зображена ілюстрація до розповіді «Дари волхвів», а справа – початок «Вождя червоношкірих» з головним героєм, який визирає із-за сторінок.

Пам’ятник у формі нерівної стопки книг розташований перед книжковим магазином у Пекіні (Китай).


Дерев’яний пам’ятник з книгами всередині встановлений біля будівлі Ванкуверської Публічної бібліотеки (Канада).

Композиція вагою 200 кг «Книга – джерело знань» у місті Омську являє собою розкриту книгу, на сторінках якої зображені букви і персонажі з казок.

У місті Шарджа (Арабські Емірати) на Площі Культури біля мечеті встановлений пам’ятник, що зображає розгорнуту книгу, написану золотою арабською в’яззю. Книга являє собою Коран – священну книгу мусульман.

Пам’ятник книзі. Композиція встановлена в публічній бібліотеці (США, Канзас-Сіті). 

Пам’ятник студенту встановлений 14 вересня 2001 р. біля входу в Саратовський державний соціально-економічний університет. Студент сидить на стопці книжок і посилено зубрить якийсь предмет. Тому неофіційна назва пам’ятника – «Ніч перед іспитом».

Немає коментарів:

Дописати коментар