суботу, 25 квітня 2020 р.

Книги про Чорнобильську трагедію

     34 роки тому весь світ став свідком найстрашнішої ядерної катастрофи за всю історію людства – 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції стався вибух 4-го енергоблоку, який став справжньою трагедією для мільйонів мирних жителів.
     Найбільша техногенна катастрофа XX століття не могла залишити байдужими багатьох відомих письменників і поетів. Вірші, повісті, романи – документально-художній літопис героїчно-трагічних подій Чорнобиля, сторінки якої пронизані болем і гіркотою від втрат, а також гордістю за самовіддані і героїчні звершення людей в боротьбі з «білою смертю».
     Пропонуємо книги із фонду центральної районної бібліотеки, в яких розповідається про ці страшні події.


Алексієвич Світлана. Чорнобильська молитва: хроніка майбутнього : роман / пер. з рос. і післямова О. Забужко. – Київ : КОМОРА, 2016. – 288 с.
     Художньо-документальний роман білоруської письменниці Світлани Алексієвич, Нобелівської лауреатки 2015 року, говорить голосами «маленьких людей» про катастрофу, що зруйнувала мільйони життів, перевернула світогляд цілого покоління, а заразом відхилила залізну завісу й підважила непорушну, здавалося, конструкцію радянської держави. Роман створено на основі розлогих інтерв’ю з очевидцями та потерпілими від Чорнобильської трагедії: ліквідаторами та їхніми близькими, вимушеними переселенцями з уражених радіацією регіонів та самоселами «зони», посадовцями, від рішень яких залежали долі десятків тисяч людей, та дітьми, котрі знали, що народилися вже приреченими.

Чорнобиль. Дні випробувань: Книга свідчень / Упоряд. В. Г. Шкода. – К. : Рад. письменник, 1987. – 470 с.
     Ця книга – збірник документальних, публіцистичних і художніх творів письменників і журналістів, котрі розповідають про те, як спільно, натхнений «чуттям єдиної родини», долав наш народ тяжкі наслідки аварії на ЧАЕС, мужньо і самовіддано боровся з грізними силами атома, що вийшли з-під контролю, відроджує до нового життя вражену радіацією землю, міста і села і саму атомну станцію. У збірнику також уміщені інтерв’ю з відомими вченими, що висвітлюють деякі небайдужі для нас питання віддалених наслідків аварії, перспектив розвитку атомної енергетики у нашій країні, подана детальна хроніка пам’ятних подій. Збірник розрахований на масового читача.

Завгородній Юрій. Задовгий день «Ч». Зона поза часом : роман. – Львів : Кальварія, 2012. – 176 с. : іл.
     Книжка відомого поета Юрія Завгороднього (1940-2012) хоча і творилася деякою мірою за спогадами власного перебування серед активних учасників післяаварійної роботи в Чорнобильській зоні, але на сьогодні вже проминуло досить багато часу з тих днів, тому автор значно віддалився від конкретизації тодішніх реалій, від реальних осіб та подій.
Автор звертається до читачів, аби вони сприйняли цю річ як цілковиті художні фантазії лауреата кількох суто літературних премій і саме за поетичну творчість. Роздуми над загальнолюдськими проблемами виглядають візіями зболеної пам’яті українського поета, які не створюють цілісного епічного полотна, а намагаються змалювати давні події через окремі фрагменти доль двох звичайних людей, які з різних причин опинилися в «Зоні поза часом», що виступає тут тільки тлом подій одного задовгого дня. Автор запевняє, що обидва головні персонажі цієї книжки, як і всі допоміжні діючі особи, не мають реальних прототипів.

Фантом: Сб. документ, и художественных произведений о трагических событиях на Чернобыльской АЭС. – М.: Мол. гвардия, 1989. – 239 с., ил.
     До збірки входять спогади, документальні повісті, оповідання, п’єса про трагічні події на Чорнобильській АЕС в квітні 1986 року.



Чернобыльский репортаж : фотоальбом. – М. : Планета, 1988. – 320 с. – фотоіл.
     Фотознімки фотокореспондента Українського відділення АПН Ігоря Костіна та фотокореспондента ТАРС Валері Зуфарова, зроблені ними в небезпечних умовах високоактивних дозових навантажень, заслужили вищі професійні нагороди. На амстердамському конкурсі «Уорлд прессфото» – «Золоте око», золоту медаль конкурсу «Інтерпрессфото» в Багдаді.

Камиш Маркіян. Прогулянка в Зону. – К.: Нора- Друк, 2016. – 128 с. : іл.
     «Прогулянка в Зону (Оформляндія)» – емоційний вимір Чорнобильщини, занурення у світ нелегальних туристів-«сталкерів».
В цій книзі ви не знайдете стандартних описів Зони, нудних історичних викладок і роздумів над істинними причинами Чорнобильської аварії. Тут – погляд зсередини на явище нелегального туризму у Зону відчуження, яка є унікальною територією українського Полісся впродовж майже 30-ти років. Тут – смарагдові болота, міліцейські засідки і збиті до кривавих мозолів ноги. Тут загрозливі зливи нічної Прип’яті та світанкові чари Полісся.
Книга проілюстрована фотографіями, які зробив сам автор.

Ковалевская Л. А. Длинные руки беды: Рассказы: Для сред, и ст. шк. возраста. – К.: Вэсэлка, 1989. – 55 с.: ил.
     Розповіді відомої української журналістки про трагедію на Чорнобильській АЕС. Щирі і правдиві, вони відгукуються в душі читача співпереживанням, змушують замислитися над сенсом життя і про те великому горі, якому піддає себе людина недбалим ставленням до навколишнього світу.

Набат : Публіцистична збірка з проблем соціальної екології / упоряд.: О.П. Ракіїї, Л.П. Забродська. – К. : Молодь, 1989. – 152 с. : фотоіл.
     Проблеми екології, збереження природи, а також майбутнього людства стали одним з найактуальніших життєвих проблем сьогодення. У своїх публіцистичних статтях, науково-популярних матеріалах письменники, вчені, журналісти відверто говорять про сучасний стан навколишнього середовища в країні, наводять цифри та факти, що тривалий час замовчувалися, закликають кожного зайняти тверду громадянську позицію в справі охорони природи.



Запрошуємо Вас відвідати бібліотеку після карантину!

Немає коментарів:

Дописати коментар