середа, 19 серпня 2020 р.

Сторінка календаря. «Яблучний Спас».

Зустрічаймо дружно Спас
Яблуками й медом,
Вже приходить він до нас
Промінцями з неба.
Прохолодно вже в садах,
Хоч припікає й досі,
Зустрічаймо дружно Спас –
На порозі осінь.

19 серпня – Преображення Господнє (Другий Спас).

Ще одна назва свята – «Спас Великий». Народна назва Преображення Господнього – «Яблучний Спас». З трьох Спасів – Медового (14 серпня), Яблучного (19 серпня) і Горіхового (29 серпня), Яблучний Спас є найголовнішим. До цього дня вже мають бути зібрані всі зернові, тому Другий Спас відзначають як свято врожаю – кінець літа. Літо дає дорогу осені й починаються перші холоди.
Другий Спас означає настання осені та зміни природи. Свято нагадує людям про необхідність змінюватися духовно. У деяких місцях України в цей час могли вже починатися приморозки, тому й кажуть: «Прийшов Спас, держи рукавиці про запас!».
Свято припадає на Успенський піст, але, починаючи з цього дня, дозволяється їсти яблука та фрукти. Святковою стравою на Спаса є печені яблука. Верхівку з хвостиком відрізають, виймають середину з насінням, кладуть туди мед або цукор і запікають у печі. Готують пироги та штруделі з яблучною начинкою. Їдять їх із узваром або грушівником – киселем зі свіжих груш.
Прикмети дня: Якщо день сухий, значить, уся осінь буде сухою, а якщо мокрий, то, відповідно, й уся осінь такою ж. Ясний день віщує морозну та заметільну зиму. Погода цього дня завбачає погоду на Покрову (14 жовтня).


Немає коментарів:

Дописати коментар